Červivec a Éowyn Tragická Píseň lidí III. věk

Falešné společenstvo Složeno 2011 Nahráno 2013

Červivec a Éowyn je další „domečkové dílo“ autorské dvojice Laeg-Elsa. Stejně jako vznikaly v romantice domečku bez elektřiny a vody na Moravě první motivy písní Fëanorského pásma, tak o dva roky později jsme zde s Laegem splétali melodie pro pásmo Rohirů, které bylo na plánu pro TC 2012. Jde opět o ztvárnění hádky dvou postav – moje tolik oblíbené téma...

Tentokrát ale iniciátorem byl Laeg – vymyslel geniální melodii a doprovod a dohromady jsme pak pracovali na textu (já napsala větší část slok Éowyn, on zase Červivce). A pak jsme přemýšleli nad textem čtvrté sloky, kde se měli hádat. Původní záměr klasicky se střídajících řádků či dvojřádků okamžitě vystřídal výsledek jednoho pokusu, který jsme provedli jen tak z legrace – prostě jsme zkusili zazpívat obě melodie – každou s vlastním textem do sebe. A s úžasem jsme zjistili, že to funguje a dokonce to i lépe vystihuje situaci. To, jak na sebe oba ječí – každý si mele svou a nikdo nikoho neposlouchá a nechce ani přemýšlet o tom, co ten druhý říká :-)

Fungovalo to, ale až na konec, protože Éowynina sloka je jinak frázovaná a tudíž delší. Navíc to chtělo úderný konec – něco, od čeho se zase odrazí vtipná (a vlezlá) klavírní mezihra. Malinký zádrhel byl záhy překonán, když při druhém zopakování objeveného zázraku jsem jakožto Éowyn zazpívala místo posledního verše „nech mi mou samotu, nech mě tu zoufalou“  - „Z TEBE NEMÁM STRACH!“

Takhle se z uťápnuté zoufalé rohanské štítonošky stala odhodlaná bojovnice a písnička tak získala v poslední sloce úžasnou gradaci (jak se zpěváci hecují navzájem a snaží se přeřvat jeden druhého) až k závěrečnému výkřiku obou – „než tě zlomí strach“/ „z tebe nemám strach“.

Písnička si získala okamžitou oblibu Společenstva už na zkouškách. Co se týká aranžmá této písně pro představení na TC – Červivec byl jasný hned od začátku – tato píseň byla napsána na tělo Lemmingovi a jeho úlisnému výrazu, který tak rád (a už tak dobře) vypiloval. Lemming měl také ze svého nového partu upřímnou radost. Ale u Éowyn to nebylo jednoduché rozhodnutí, protože já měla hrát na klávesy předehry a mezihry (onu vlezlou melodii) a současně se hádat s Lemmingem jakožto Červivcem. Zkoušeli jsme i jiné možnosti, ale nakonec to tak zůstalo. Stála jsem za klávesama a současně se hádala s Červivcem v popředí. No a protože tam vepředu stál Lemming tak sám, rozhodl se ozvláštnit svůj výstup kouzelným tanečkem – tuším, že to byl charleston – který vypadal díky jeho kostýmu s krátkým kabátkem a punčochama naprosto neodolatelně. Překvapením byl tento taneček i pro nás členy, protože Lemming s ním dělal na všech zkouškách děsné tajnosti – asi abychom se mu nesmáli předčasně :-)

Nahrávka této písně byla pořízena v pražském studiu Vlastíka Červenky na podzim 2013. Bohužel nedošlo k tomu konečnému vzájemnému „vyhecování“, protože jsme zpěvy nahrávali zvlášť a Lemming se v zájmu uchování správné intonace držel dost při zdi. Vedle něj teď Éowyn vypadá trochu jako hysterka, ale to nevadí – i tak je myslím nahrávka povedená. A nakolik jsou zpívané části Červivcova projevu umírněné, natolik jsou zase ulítlé „chechtací“ části, do kterých se Lemming s velkou chutí položil (i když při tom málem přišel o hlasivky). Dle hodnotícího názoru jednoho nejmenovaného posluchače se mu ale povedlo vytvořit „slušnou škálu“ od nezávazné chlípnosti po značně pokročilé stádium vyšinutého šílenství.

Vtipnou skočnou basu k této písni přihrál sám mistr Vlastík Červenka.

VíceAutoři hudby

Laeg Mortemir vai Eledar Laeg Mortemir vai Eledar

Eliška Nejedlá Eliška Nejedlá

Autoři textu

Laeg Mortemir vai Eledar Laeg Mortemir vai Eledar

Eliška Nejedlá Eliška Nejedlá

Interpreti

Eliška Nejedlá - sólový zpěv, klávesy, percussions
Lemming - sólový zpěv
Laeg - kytara

nahráno ve studiu JM Studio 2013 
mastering V. Červenka