Smaug Zlatý z Thangorodrim a Hory Veselá Parodická III. věk

Falešné společenstvo Složeno 2004 Nahráno 2014

Pisen

Historické pozadí písně

Drak Šmak, se kterým jsme se setkali v Hobitovi, není zrovna sympatická postava. Tato píseň ukazuje nový, neznámý pohled na jeho osobnost.

Šmak se nám zde představuje ze svého subjektivního hlediska a vemlouvavým tónem nás přesvědčuje, že vše, co o něm víme, jsou pomluvy. Ale všimněte si, že sice nelže, ale klíčové události jaksi zamlčuje. Původ má vznešený – ale neříká, kdo že je ten vládce světa, který stál u jeho zrodu (sám Morgoth). O poklady pečuje s láskou – ale neříká, jak k nim přišel. Manipuluje s námi tím, že se snaží vyvracet to, z čeho ho nikdo neobviňuje. Je čistě na nás, zda mu budeme nebo nebudeme naslouchat.

Teprve v závěrečném refrénu jako by přece jen zapomněl na masku solidnosti, kterou nás celou dobu balamutil, a poodhaluje trochu ze své skutečné touhy.

Fiktivní autor

Šmak sám, to je nepochybné.

Vznik a vývoj písně

První verze písně:

Tuto píseň jsem složila jako příspěvek na setkání Zpívání v Krasu v srpnu 2004. Objevila jsem tenkrát kouzlo akordu F7maj a jeho střídání s akordem E dur vedlo k místy až orientálnímu charakteru melodického postupu.

Poprvé byla předvedena v rámci pásma Neřesti Středozemě na Tolkienconu 2006 jako píseň o chorobné závislosti na zlatě a o sebeklamu. Provedena byla jako jednohlasá dvěma interpretkami (mnou a Fallon), pojaly jsme ji komicky, drak byl totiž dvouhlavý a obě hlavy sice zpívaly totéž, ale ne tak docela, byla z toho hezká kakofonie. Skutečný Šmak byl sice drak jednohlavý, ale jistá schizofrenie se v něm možná skrývala.

Druhá verze písně:

Po letech jsme píseň oprášili a zařadili ji opětovně, tentokrát do pásma Hobit, v rámci kterého byla předvedena na Tolkienconu 2014. Oproti staré verzi byla pojata jako trojhlas plný vítaných i nevítaných disonancí a ve stejné podobě, jen s výměnou jednoho interpreta, byla nahrána pro naše druhé CD Hobit v září 2014.

Daniela

VíceAutor písně

Daniela Binderová Daniela Binderová

Interpreti

autor hudby a textu: Daniela Binderová
písňový cyklus: Hobit
nahráno: září a říjen 2014

kytara: Michal Kára (Lemming)
zpěv 1. hlas: Eliška Nejedlá (Elsa)
zpěv 2. hlas: Vojtěch Domin (Bardě)
zpěv 3. hlas: Jindřich Soukup
příčná flétna: Jana Syrovátková
violoncello: Alžběta Kadlecová

aranžmá hlasů: Daniela Binderová
mix a mastering: Vlastimil Červenka