Rukověť cestovatele Veselá Hobití III. věk

Poetické společenstvo Složeno před 1998

Písnička v několika ohledech speciální. Zaprvé, jako jedna z mála začíná na písmeno R, které je oproti takovému P daleko méně v názvech frekventované - což si může každý ověřit ve zdejším seznamuZadruhé, byť je asociována s Poetickým Společenstvem, pochází z oné dávné doby, kdy žádné PS neexistovalo, jedině snad in potentia, jakožto společenstvo s malým es a malým pé.

Totiž, když si někde sedne do kouta jen jeden člověk s kytarou, přisednou další, utvoří se shluk a jak hodiny ubíhají, objeví se v něm různé písničky. No a podobně jako třeba Dárošův "Tlachapoud", tahle byla mnou zaznamenána a uchována tak pro pozdější věky, přestože se autorka (Jitka Pokorná) z dění posléze vytratila, resp. ztratil jsem s ní kontakt.

Zatřetí, byl to pokud vím první exemplář písničky psané z pohledu hobitů, nepočítaje samozřejmě Tolkienovy vlastní básně a písně. Navíc z pohledu vtipně popisujícího trampoty, které jednoho potkají, když se neuváženě vydá za hranice Kraje. V době, kdy se zpívaly hlavně elfí písně to bylo určité novum.

Přestože je původní autorčina interpretace nenávratně ztracena, existuje koncerní nahrávka v provedení PS a píseň se stihla dostat ještě do Zpěvníku, takže díky Daniele existují noty; a když Eru dá, dojde i na její řádné nahrání. Tahle písnička si to opravdu zaslouží.

 

PB

VíceAutor hudby

Petr Bohdan Petr Bohdan

Jitka Pokorná

Autor textu

Jitka Pokorná