Zlaté ulice Valmaru - Carolan’s Welcome Elfská

Elfí slavnosti Nahráno 2018

Pisen

Krásné bylo poledne Valinoru – kdo dnes ještě pamatuje? Ulice Valmaru se blyštěly zlatem, když zvony duněly mezi zdmi, radostné i slavnostní. Tolik písní, tolik šťastných hlasů stoupalo z měst k  Ezelloharu. Svět snad už zapomněl na zlatý Valmar, ale kdesi za hranicemi světa ty zvony a jejich písně stále ještě zní…

Aredhel

***

O AUTOROVI

Skladby Carolan’s Welcome a Captain O’Cane složil irský harfeník a jeden z posledních irských bardů Toirdhealbhach Ó Cearbhalláin, známější jako Turlogh O'Carolan, který žil koncem 17. a počátkem 18. století.

O'Carolan ve dvaadvaceti letech onemocněl neštovicemi a oslepl, aby se uživil, stal se potulným hudebníkem. Na koni putoval od jedné zámožné irské rodiny k druhé a svým chlebodárcům skládal půvabné skladby, v nichž se mísí prvky irské lidové hudby a dobové umělé hudby.

Jednu ze svých prvních skladeb, Královny víl (Fairy Queens), složil O'Carolan nedlouho poté, co nastoupil dráhu potulného harfenisty. Nespoutaná i sladce hravá píseň o souboji, který spolu podle pověstí svedly víly Sidhe Beag a Sidhe Mor, evokuje tance elfů a víl.

Inspiraci barokní hudbou dokládá například Carolanův koncert (Carolan’s Concerto), skladba, kterou O'Carolan složil poté, co slyšel italského houslistu Geminianiho hrát Vivaldiho pátý houslový koncert.

Mezi Carolanovými skladbami nalezneme rozverné skladby jako třeba Óda na whisky (Ode to Whiskey), stejně tak jako dojemně teskné skladby, tzv. pláče (irsky monody). K nim patří i pláč, který O'Carolan složil, když mu zemřela žena, s níž měl sedm dětí.

O'Carolan zemřel v roce 1738 nedlouho poté, co svým posluchačům zahrál skladbu Loučení s hudbou (Farewell to Music). Traduje se, že v den Carolanova pohřbu, kterého se zúčastnilo velké množství lidí, bylo ze všech stran slyšet harfy.

Carolan’s Welcome byla původně bezejmennou skladbou, své jméno získala až v roce 1979, kdy papež Jan Pavel II navštívil Irsko. Skladbu zahráli na uvítanou papeži The Chieftains v parku Phoenix v Dublinu před více než milionovým zástupem.

Na melodii Captain O'Cane (Caiptín O'Cahan) byly zpívány slova básně Raněný husar skotského básníka Thomase Campbella (1777-1844).

Dušan


VíceAutor hudby

Turlogh O'Carolan

Autor textu

Interpreti

nahráno: 19. 05. 2018

harfa: Františka Andršová (Aredhel)
tenorová flétna: Dušan Andrš
mandolína: Vojtěch Domin (Bardě)

nástrojové aranžmá: Františka Andršová (Aredhel), Dušan Andrš, Vojtěch Domin (Bardě)
mix a mastering: Vlastimil Červenka