Olwëho přesvědčení Bojová Tragická Elfská Věky Stromů

Falešné společenstvo Složeno 2010 Nahráno 2010

Pisen

Tato píseň byla napsána pro cyklus Falešného Společenstva "Fëanor a jeho synové", které bylo odehráno poprvé na Tolkienconu v roce 2010. Je to klasické muzikálové číslo, kde se konfrontují dvě hlavní postavy - Fëanor, vůdce noldorského spiknutí, a Olwë, král Teleri ve Valinoru v přístavu Alqualondë. Za každým z vůdců stojí sbor jeho lidu - tedy zástup Noldor a zástup Teleri. Oba sbory do rozmluvy vůdců vstupují a konfrontují tak i sebe navzájem. Píseň je vícehlasá – základní melodii drží postavy, sbory vstupují „na scénu“ se svou (vzestupnou) melodií a pokračují pak v základní. Mezitím se odpojuje druhý hlas v refrénech, který hrají klávesy, a při posledním refrénu znějí dokonce tři hlasy: základní drží Olwë, druhý klávesy a třetí sbor Teleri.

Píseň je součástí CD „Fëanor a jeho synové“, které nahrálo Falešné společenstvo v roce 2010 ve studiu ve Velimi. Já jsem autorkou hudby i textu a hraji na klávesy, Fëanora v nahrávce zpívá Laeg, Olwëho Bóža. Sbor Noldor tvoří Fallon, Jitka Žídková, Lemming a já, sbor Teleri Daniela, Půlka, Goldie. Na flétny v mezihře hrají Půlka (sopraninka) a Goldie (altka), v refrénech Jixi (altka). Skvělou gradaci na konci zajistil Lemming bubnem.

Píseň se odehrává v momentě, kdy Fëanor přitáhne k Alqualondë a chce s loděmi Teleri táhnout do Středozemě, aby získal zpět silmarily, které ukradl Vala Melkor. Nejdříve stojí Fëanor před svým zástupem a v plamenném proslovu masíruje sebevědomí a odbojnost svého lidu a podněcuje ho ke vzpouře. Vzápětí přesvědčuje Olwëho, že je třeba uprchnout, a že chce na tuto pouť jeho lodě (protože Noldor žádné lodě nemají, ani je neumí stavět.) Nechápe, že bílé labutí lodě jsou pro lid Teleri tím, čím jsou pro Lid Noldor broušené drahokamy a mocné zbraně. Olwë odmítne lodě vydat a zpočátku se snaží Fëanorovi ukázat jeho krátkozrakost a logickými připomínkami ho pohnout k pochopení, že Valar nejsou žádnými otrokáři, že elfové v Amanu žijí svobodně, a že ani Fëanor – největší z elfů – nemá naději zvítězit nad mocným Valou. Ale jak víme, Fëanor v ohni svého odhodlání nevidí, neslyší a nechce chápat nic. Spor samozřejmě vyústí ve výhružky a hádku, která končí tragicky – Fëanorovým výkřikem „Zaberte lodě!“, po kterém divocí Noldor vtrhnou na mola a zmasakrují bezmocné Teleri. To je „Zabíjení rodných v Alqualondë“ – největší zlo, které se stalo příčinou Sudby Noldor.

 

Cyklus (CD) Fëanor a jeho synové

Obálka CD Fëanor a jeho synové

 

 

VíceAutor písně

Eliška Nejedlá Eliška Nejedlá

Interpreti

Petr Bohdan (Bóža) - sólo Olwë, sbor
Filip Burian (Laeg) - sólo Fëanor, sbor
Eliška Nejedlá (Elsa) - klávesy, sbor
Blanka Salmonová (Fallon) - sbor
Daniela Binderová - sbor
Jana Syrovátková (Jixipen) - zobcová flétna
Jitka Žídková - sbor
Karolína Vyskočilová (Půlka) - zobcová flétna, sbor
Michal Kára (Lemming) - sbor, perkuse
Tereza Lesáková (Goldberry) - zobcová flétna, sbor


nahráno ve studiu Médiastudia production březen až květen 2010 
mastering K. Kvasnička