Fëanorova smrt Tragická Elfská Věky Stromů

Falešné společenstvo Složeno 2009 Nahráno 2010

Pisen

Závěrečná píseň pásma "Fëanor a jeho synové", které se poprvé hrálo na Tolkienconu v roce 2010. Většinovým hrdým autorem je Laeg, v závěru písně se znova objevují motivy dalších autorů, které zazněly v pásmu dříve. Píseň se odehrává na bitevním poli po Dagor-nuin-Giliath (Bitvě pod hvězdami). Noldor tehdy zvítězili nad skřety, ale Fëanor se ve své zlobě proti Nepříteli nedal zastavit a po bitvě chvátal za zbytkem skřetů a myslel si, že se dostane k samotnému Morgothovi a vyrve mu silmarily. Fëanor daleko předběhl řady svého vojska a málem zaklepal na dvěře Angbandu, ale prchající skřeti se obrátili, na pomoc jim vyšli balrogové a Fëanor byl obklíčen. Po dlouhém boji ho skolil Gothmog, pán balrogů.

Na smrt raněnému Fëanorovi se před očima odehrává jeho život. Znova slyší varování Olwëho v Alqualondë, slyší svou matku Míriel, slyší znova až příliš důslednou Mandosovu sudbu. Nakonec promlouvá ke svým synům, kterým zanechává vskutku nezáviděníhodný odkaz, a umírá. Jak víme, Fëanorovi se říkalo „Curufinwë“ – „Ohnivý duch“. A nebylo to jen obrazné pojmenování, neboť jeho duch byl ve svém chvatu tak ohnivý, že se jeho tělo rozpadlo v popel, a bylo rozváto jako dým. Jeho poslední věta: „Přišel den, kdy pohltí mě zem“ je více než výstižná.

Píseň byla složena pro symfonický orchestr. Tím ovšem Falešné společenstvo nedisponuje a tak jsme píseň pojali tak majestátně, jak se dalo - s klávesami, kytarami, flétnami a vokály. Výsledek je na CD „Fëanor a jeho synové“, které nahrálo Falešné společenstvo ve studiu ve Velimi na jaře 2010.

 

Cyklus (CD) Fëanor a jeho synové

Obálka CD Fëanor a jeho synové

 

 

VíceAutoři hudby

Laeg Mortemir vai Eledar Laeg Mortemir vai Eledar

Eliška Nejedlá Eliška Nejedlá

Jitka Žídková Jitka Žídková

Autoři textu

Laeg Mortemir vai Eledar Laeg Mortemir vai Eledar

Eliška Nejedlá Eliška Nejedlá

Jitka Žídková Jitka Žídková

Interpreti

Blanka Salmonová (Fallon) - sólo voják, sbor
Eliška Nejedlá (Elsa) - klávesy, sbor, vokál
Daniela Binderová - sólo Míriel, sbor, vokál
Filip Burian (Laeg) - sólo Fëanor, sbor
Jana Syrovátková (Jixipen) - příčná flétna
Jitka Žídková - sólo Mandos, sbor
Karolína Vyskočilová (Půlka) - příčná flétna
Michal Kára (Lemming) - sólo voják, sbor, perkuse
Petr Bohdan (Bóža) - sólo Olwë, sbor
Tereza Lesáková (Goldberry) - zobcová flétna, sbor

nahráno ve studiu Médiastudia production březen až květen 2010 
mastering K. Kvasnička