Valacirca Oslavná Mystická I. věk Epická Zádumčivá

Falešné společenstvo Složeno 2015 Nahráno 2016

Pisen

foto: VegaStarCarpentier Photography

Píseň jako taková se vyznačuje zajímavou historií. Složena byla z náhlého popudu mysli v březnu roku 2015, bez nějakého bližšího záměru. Pak se jako obvykle nic nedělo, až autora o tři měsíce později cestou autobusem napadlo, že se zeptá Daniely na správnou výslovnost názvu. 

Jak tak spolu hovořili, napadlo ho zeptat se, zda by nenašla píseň využití v připravovaném pásmu Beren a Lúthien. S úžasem zjistil, že ano. Slovo tedy dalo slovo a následovalo několik interakcí, během kterých píseň trochu zpomalila a došlo k drobným textovým úpravám (zejména byly verše kvítí / svítí nahrazeny branou / planou).

Následně byla píseň Falešným společenstvem secvičena a veřejně předvedena v rámci B&L na TolkienConu 2016.
Jak by řekl Mithrandir: „Na světě je mnoho zvláštních náhod.“

***

Historické pozadí písně

Poté, co Finrod Felagund obětoval svůj život pro záchranu Berena na jeho výpravě za silmarily a umírá v Sauronových kobkách (jak se vypráví u písní Sauronův výslech a Souboj Saurona s Finrodem Felagundem), Beren se ocitá sám a bez pomoci a čeká ho jistá smrt. V té chvíli beznaděje zazpíval píseň k oslavě Valar, jak se píše v Silmarillionu.

Vznik písně

Už víc než rok pracovalo Falešné společenstvo na představení Beren a Lúthien, když tu mi jednoho jarního dne roku 2015 zavolal Bóža s tím, že složil píseň. Když jsem se začala vyptávat, o čem, zjistila jsem, že se nám hodí do chystaného představení, že nám ji Bóža nabízí a že přímo navazuje na moji píseň Finrodova smrt.

Textově se mi velmi líbila a nadšeně jsem souhlasila. Co se melodie týče, měla jsem dojem, že píseň potřebuje, s ohledem na zařazení do divadelního představení, úpravu od folkového vyznění více k muzikálu, že potřebuje vyjádřit větší emoce. A tak jsem provedla několik melodických a harmonických úprav a vyměnila jeden rým.

Samotnou mě překvapilo, jak se z písně, která nikdy necílila vysoko, stal v krátké době hit; jedna milá osoba si ji dokonce tak oblíbila, že mi bezelstně tvrdila, že ji sama složila, což mě dojalo.

Píseň byla předvedena v rámci představení Beren a Lúthien na Tolkienconu 2016 a je součástí většího bloku návazných písní spolu se Sauronovým výslechem, Soubojem Saurona s Finrodem Felagundem a Finrodovou smrtí.

Daniela

 

 

Elfí rod stále při jezeře spal,
když Tintallë zdobila nebeský sál.
Přinesla světlo hvězd jim prací svou,
ať nikde nebloudí, až procitnou.

 

 

Cyklus Beren a Lúthien

(obsahuje 24 písní, z toho 20 na CD Beren a Lúthien, 2 jen zde na webu Písně Středozemě, 2 doposud nenahrané)

VíceAutoři hudby

Petr Bohdan Petr Bohdan

Daniela Binderová Daniela Binderová

Autor textu

Petr Bohdan Petr Bohdan

Interpreti

Hudba: Petr Bohdan, Daniela Binderová, text: Petr Bohdan
Nahráno v JM Studiu (www.hudebnistudio.cz) v květnu a červnu 2016
písňový cyklus: Beren a Lúthien
 
2 kytary španělky: Vojtěch Domin
klávesy (klavír, plochy): Eliška Nejedlá
altová flétna: Jana Syrovátková
sólo zpěv Beren: Petr Bohdan
zpěv sbor: Jana Pažoutová, Eliška Nejedlá, Daniela Binderová, Blanka Janovská, Vojtěch Domin
vokál: Eliška Nejedlá
 
aranžmá kytarových partů: Vojtěch Domin
aranžmá klávesových partů: Eliška Nejedlá
mix a mastering: Vlastimil Červenka