Čekání Romantická Teskná Tragická Elfská I. věk Epická

Falešné společenstvo Složeno 2015 Nahráno 2016

Pisen

fotografie: Michal Kára

Všichni muži chvatně vyrazili do lesů na lov Carcharotha a Lúthien s Melian osaměly v síních Menegrothu. Obě dobře ví, že teď se rozhoduje o všem. Obě cítí v duši stín a krok sudby spjaté se silmarily. Teď i vítězství je prohrou. A tak když se vrací Thingol a nese vítěznou trofej – zářící silmaril, rozhodně není důvod k radosti, neboť přináší i Barahirův prsten, který sundal z prstu mrtvého Berena. Lúthien si prsten navlékne a umírá…

Toto je nejjednodušší píseň, co se týká aranžmá, ale v prostotě je její síla. Hudbu slok a text napsala Hanka a Daniela připsala neuvěřitelně truchlivou mezihru pro příčku, při které přichází Thingol a Lúthien pochopí…

Elsa

Historické pozadí písně

Píseň vykresluje jednu ze závěrečných částí příběhu Berena a Lúthien. Zatímco Beren umírá v lese raněn Carcharothem, Lúthien s Melian vyčkává v Menegrothu a tuší blížící se pohromu.

Vznik písně

Píseň vznikla v posledních fázích přípravy představení Beren a Lúthien jako doplnění chybějící části příběhu. Větší část písně složila Hanka, která je autorkou prvních tří slok a jejich melodie. Píseň byla původně koncipována přesně jen v intenci názvu a měla vyjadřovat Lúthieninu starost a nejistotu ohledně Berenova osudu. Autorka si však nebyla jistá, zda píseň sama o sobě obstojí, a tak jsem se písně ujala a vtiskla jí jiné vyznění: Upravila jsem text třetí sloky pro Melian a dopsala čtvrtou, kde již Lúthien o Berenově smrti ví.

Bylo proto třeba napsat ještě mezihru, během které dostane Fallon jako Lúthien prostor pro herecké ztvárnění pochopení tragédie, a zároveň jsem potřebovala vyřešit harmonický problém – během mezihry vrátit tóninu, která v třetí sloce kamsi odputovala, zpátky k té počáteční; mezihra tak vznikla jako souhra znalostí hudební nauky, dramatického záměru a kombinatoriky. Žádná inspirace :-)

Břemeno pantomimického sdělení výsledku Honu na Vlka a Berenovy smrti padlo na Thingola, který přichází – v jedné ruce pozvedá silmaril (veselejší část mezihry – vlk je mrtev), v druhé Barahirův prsten (druhá část mezihry – ovšem Beren také).

Píseň končí Lúthieninou smrtí, čímž se počet mrtvol na place zvýšil na čtyři, a zhasnutím, které nás přenese do Mandosu, ale to už je jiná píseň. Tři mrtvoly jako výsledek Honu na Vlka se nám stále ještě válejí v druhé části pódia a odplíží se teprve se zhasnutím.

DanielaTěžká je hodina samoty čekání,
soumrak se snáší a v srdci mám stín.
V tom tichu tušený krok sudby dohání
Berena, Doriath a mne s ním.Cyklus Beren a Lúthien

(obsahuje 24 písní, z toho 20 na CD Beren a Lúthien, 2 jen zde na webu Písně Středozemě, 2 doposud nenahrané)

VíceAutor hudby

Hana Soukupová, Daniela Binderová

Autor textu

Hana Soukupová, Daniela Binderová

Interpreti

Hudba a text: Hana Soukupová, Daniela Binderová
Nahráno v JM Studiu (www.hudebnistudio.cz) v říjnu a listopadu 2016
písňový cyklus: Beren a Lúthien
 
kytara španělka: Vojtěch Domin
příčná flétna: Jana Syrovátková
sólo zpěv Lúthien: Blanka Janovská
sólo zpěv Melian: Daniela Binderová
 
mix a mastering: Vlastimil Červenka