Hon na Vlka Bojová Tragická I. věk Epická

Falešné společenstvo Složeno 2015 Nahráno 2016

Pisen

foto: Eliška Nejedlá

Historické pozadí písně

Ať už se svatba Berena a Lúthien odehrála nebo ne, je jisté, že v Doriathu spolu nebyli dlouho. Ze severu přišly zvěsti, že se blíží Carcharoth, zabíjí vše, co mu přijde do cesty, a že je šílený bolestí kvůli silmarilu, který ho tížil a pálil v útrobách. Beren, Thingol, Huan a skupina elfů se ihned vypravila po jeho stopách.

Huan běžel napřed, Carcharoth se mu však vyhnul, a tak se stalo, že na Carcharotha narazila dříve skupina vedená Thingolem. Vlk zaútočil na krále, Beren ho bránil vlastním tělem a byl Carcharothem smrtelně raněn. Huan přiběhl doprostřed vřavy a po lítém boji Carcharoth umírá, Huan těžce raněn se loučí s Berenem a následuje ho též. Mablung vyřízne z Carcharothova těla silmaril, vloží ho do ruky Berenovi, který ho předá Thingolovi, čímž završí svůj úkol a také umírá.

Vznik písně

Píseň vznikla náhodou. Původně jsem chtěla složit tu část příběhu, kde je Lúthien před Mandosem (kterou nakonec pojednala Elsa písněmi "Lament Lúthien" a "Rozhodnutí", což je dobře, moje Lúthien by byla zbytečně filosofující a chladná a snažila by se utlouct Mandose racionálními argumenty...). A protože jsem chtěla být co nejvíc věrná originálu, listovala jsem Silmarillionem, abych si tu příslušnou pasáž znovu přečetla. A kniha se otevřela o stránku dříve a mně do očí padla slova „a oni věděli, že to ještě neskončilo.“

Zamrazilo mě, zaplavil mě ten druh pocitu, když myslíte, že už je konec a on není. A slyšela jsem kvílení zuřícího zlovolného Carcharotha a než jsem se vzpamatovala, měla jsem první část písně až do souboje šelem hotovou. Dopsat zbytek byla jen otázka času.

Co jsem v téhle písni nejvíc chtěla vyzkoušet, je koordinace hudby a divadla. Píseň proto průběžně výrazně mění tempo podle toho, co se zrovna děje.

Píseň se nakonec ukázala jako divadelně a logisticky z celého představení vůbec nejsložitější k nácviku – mnoho pojmenovaných postav, všechny v pohybu, dva divadelní rychlosouboje, tři smrti, předávání silmarilu, k tomu dva proplétající se sbory, a to všechno v doprovodu elektrické kytary. Všechny ty pohyby se musely přesně na tón načasovat do písně (a některé prostě nešly stihnout). Nakonec se na představení na Tolkienconu 2016 píseň nepovedla tak, jak jsem doufala, ale dopadla mnohem lépe, než jsem čekala :-)

Ve studiové nahrávce z jara 2016 jsme se snažili vylepšit píseň po hudební stránce tak, jak bychom ji nikdy nebyli schopni zahrát naživo (s vším tím divadlem a chaosem kolem něj). Zároveň nahradil Lemminga v roli Carcharotha Lokýt, který dodal postavě vlka správný basový zlovolně vrčivý tón, až jsem litovala, že píseň není delší a že Carcharoth umřel zbytečně brzy. :-)

DanielaOheň vnitřnosti spaluje mi,
žízeň strašlivou mám.
Kořist! Silmaril je jen můj,
Kámen živ nevydám!Cyklus Beren a Lúthien

(obsahuje 24 písní, z toho 20 na CD Beren a Lúthien, 2 jen zde na webu Písně Středozemě, 2 doposud nenahrané)

VíceAutor písně

Daniela Binderová Daniela Binderová

Interpreti

Hudba a text: Daniela Binderová
Nahráno v JM Studiu (www.hudebnistudio.cz) v květnu a červnu 2016
písňový cyklus: Beren a Lúthien


akustická kovová kytara: Vojtěch Domin
elektrická kytara: Vojtěch Domin
sólo zpěv Carcharoth: David Beneš
sólo zpěv Huan: Vojtěch Domin
sólo zpěv vypravěč: Jana Pažoutová
sólo zpěv Beren: Petr Bohdan
sbory: Daniela Binderová, Eliška Nejedlá, Ondřej Janovský
souboj šelem, vytí a chroptění: David Beneš, Vojtěch Domin
cajón: Michal Kára
bongo a vejce: Michal Kára
 
aranžmá kytarových partů: Vojtěch Domin
aranžmá hlasových partů: Daniela Binderová
mix a mastering: Vlastimil Červenka